Bir akışlı medya protokolü nedir? ve ne fark eder?

- Aug 31, 2016-

Seçimi birAkışteknoloji bir anlayış artılar ve minuses teknoloji tarafından kullanılan akış protokolü de dahil olmak üzere birden çok konuları içerir. Bu makalede bir akış protokolü tanımlar ve teknolojileri akış bugünkü lideri tarafından kullanılan iletişim kurallarını göreli yararları anlatılmaktadır.

Ne #39; s bir iletişim kuralıdır.

iletişim protokollerikurallar nasıl veri tebliğ yöneten, dosya başlıkları ve veri, kimlik doğrulama ve hata işleme sözdizimi gibi öðeler tanýmlamak. Bütün bunlar kolayca iletişim kuralları basit veri gönderilmesinde gerçekleştirilenpaketinternet ve onun üzerinden nasıl birlikte çalıştıklarını anlamak gerekir.


Kısaca,International organization for standardization (ISO)oluşturulanaçık sistemler arası bağlantıyedi mantıksal katmanları için iletişim işlevlerini tanımlayan modeli. Onlar altındaki herhangi bir katmanı veri paketleri gönderme gibi sıhhi tesisat fonksiyonları için kullanabileceğiniz anlamına gelir uygulama katmanındaki tüm akış protokolü vardır. Bu belirli bir işleve, yerine fonksiyonların tüm destesini yeniden oluşturmak zorunda odaklanmak için her katmanı protokolleri sağlar.

Örneğin,gerçek zamanlı Akış Protokolü (rtsp)olan bir uygulama düzeyi akış birden çok iletişim kuralı Aktarım katmanı da dahil olmak üzere kendi paketleri ilet için kullanabileceğiniz iletişim kuralıEvrensel Veri Birimi Protokolü (udp)veİletim Denetimi Protokolü (tcp). Bazen uygulama düzeyi iletişim kuralları gibi özel olarak belirli bir taıma protokolü için yazılırgerçek zamanlı aktarma iletişim kuralı (rtp), hangi udp aktarım üzerinde inşa edilmiştir genellikle.

Umarım, bu bakış nerede live streaming protokolleri ve diğer, daha düşük düzey protcols ile etkileşimde nasıl anlamanıza yardımcı olacaktır. Bu kadar teknik biz olsun, millet, bu yüzden şu o andan itibaren olmak pürüzsüz yelken.

Başlangıçta http vardı ve iyi oldu

Bu arka plan olarak, hepsinin büyükbabası ile başlayan video akışı için kullanılan uygulama katmanı protokollerini inceleyerek başlayalım,http. olarak muhtemelen biliyor, web için lingua franca olan Köprü Metni Aktarım Protokolü http simgeler. http web sunucusu ve tarayıcı arasındaki iletişimi yönetir ve html metin, GIF ve jpg grafikleri, pdf dosyaları ve diğer örümcek ağı-esaslı (olarak neye karşılık gibi uzak izleyiciler için Web sitelerinde tüm içeriği dağıtmak için kullanılan iletişim kuralıFTP) yükler.

http üzerinden video teslim etmek ile erken deneyler gün 28/56 KB/sn modemler kullanılabilir bant genişliği en az biri oldu birkaç nedeni, daha az tatmin edici değildi. web üzerinde yayınlanan ilk video dosyalarını indirin ve oynayın, yolu ile kayıttan yürütme başlamadan önce tam olarak yüklenmek zorunda kaldılar anlamına teslim edildi. o zamanelmakavramı öncülükaşamalı indirme, video karşıdan yüklendiği gibi oynamaya başlayabilirsin, hangi biraz yardımcı oldu, ama ileri yönlü arayan veya rasgele erişim gibi işlevsellik sağlamak değil.

diğer büyük negatifleri video http teslim maliyet ve kalite hizmet sorunları vardı. http teslim kullanılabilir bant genişliği sağlayacak kadar hızlı gerçekleştirilir. bir Görüntüleyici yüksek hızlı bir bağlantı bağladıysanız, kısa zamanda tüm video dosya gönderildi. Görüntüleyiciyi birkaç dakika sonra izlerken durdu, bu transferi çoğunu heba oldu.

Buna ek olarak, bu modu birden çok izleyiciler hizmet zorlaştırdı. Ne zaman görüş bir video tıklatılan, sunucu mümkün olduğunca hızlı bir şekilde video göndermeye başladı. izleyiciler b, c, d ve e videoda tıklatıldığında, giden bant genişliği onlara herhangi bir video transfer kadar izleyiciye hizmet yetersiz olabilir bir tamamlanmıştı.

Akış protokolleriyle yükselişi

önem arttı medya akışı olarak, çeşitli streaming protokolleri anılan rtsp dahil olmak üzere bu sorunlara yönelik olarak oluşturulmuş,Microsoft media Hizmetleri (mms)veMacromedia' ın (ve sonraAdobe)gerçek zamanlı mesajlaşma Protokolü(rtmp). yüksek bir düzeyde, bu protokoller birkaç ortak öğeleri paylaştı.

ilk akış sunucusu varlığını ya da yalnızca akış içeriği teslim ile bir yazılım programı kullanılıyorsa. Bu akış sunucuları bir Görüntüleyicisi http sunucusunda bir bağlantı tıklatıldığında, akış sunucusu ve görüntüleyiciyi izlerken durdu kadar kalıcı player arasında bir bağlantı Başlatan geleneksel http sunucuları ile birlikte çalıştı. Bu bağlantı nedeniyle bu protokoller "durum bilgisi olan," ile karşılaştırıldığında http durum bilgisi olmayan ve sunucu ve oyuncu arasında bir bağlantı olduğu kabul edilir.

Bu bağlantı http teslim negatifleri çoğunu ele. etkin iletişim kuralları video dosyasında rasgele Puan isteyen akış ve adaptif akarsu, nerede birden çok kodlanmış dosyaları için kullanılabilir bant genişliği ve cpu gücü göre oyuncu dağıtılmış. sunucu sadece bir oyuncu için video akışı dışarı metre zamanlı olarak yani izlerken, görüntüleyiciyi durdu Eğer küçük ekstra bant genişliği boşa. giden akış ölçülü çünkü akış sunucusu daha etkili bir şekilde birden çok kullanıcı, genel hizmet kalitesini artırma gidebilirim.

http - geleceğe dönüş

Zamanla, flash video streaming video manzara hakim yükselirken, rtmp akış protokolü baskın oldu ve bugün hala yaygın olarak kullanılır. Ancak, giriş Microsoftâ €™ s ile http tabanlıpürüzsüz akışıve apple'nınhttp canlı akış (hls), akış teknolojileri http tabanlı çoklu nedenlerle, hem sahip rtmp ve yenilikleri birçok onun negatifleri ele http teknolojilerinde algılanan negatifleri ile yapmak bir diriliş başladı.

rtmp algılanan eksiklikler şunlardır:

  • Bu sorun yaşıyorsanız adobe media server geçici çözümler bulunmasına rağmen rtmp paketi belirli güvenlik duvarı tarafından engellenebilir.

  • RTMP paketi standart http cachingmechanisms ISS'ler, kurumlar ve dağıtım verimlilik ve hizmet kalitesini artırabilir diğer kuruluşlar ağlarda kullanılabilir kaldıraç olamaz.

  • oyuncu bağlantı kalıcı sunucuya akış para mal sunucuları çünkü artan maliyetleri, anlamına gelir.

  • gerekli sunucu Ayrıca rtmp daha çok fazla http sunucusu olduğundan http tabanlı, akış karşılaştırıldığında ölçeklenebilirlik sınırlayabilir.

  • RTMP hala gibi siteler tarafından kullanılırBloombergvestreet.com, hangi kavramına şüphe eğilimindedir bu rtmp ağır güvenlik duvarlı izleyicilere ulaşamıyorum.ESPNveMTVAyrıca soru ölçeklenebilirlik ve maliyet sorunları yapar rtmp kullanın.

Bu şüpheler bir yana, http tabanlı teknolojileri yüksek kalite akarsuları teslim daha etkili bir genel algı arasında teknik erbaplar vardır. Ayrıca, adobe tanıttıHTTP Dinamik Akış (hds)2010 yılında, http tabanlı masaüstü için akışı arayanlar için birden parlamak-esaslı bir alternatif sağlayarak. aniden, artık http tabanlı online video teslimat için değiştirme tamamen yeni bir teknoloji için sismik bir kayma dahil; Flash kullanıcılar flash geliştirme ve infrasture yatırımlarını kaldıraç ve httpstreaming faydaları kaldıraç devam edebilir.

belirtildiği gibi aynı zamanda http akışı içinde birçok yenilik teknoloji önceki sınırları ele. olarak daha önce kalıcı bağlantı yoktur sunucu ve oyuncu arasındaki; video herhangi bir http sunucusu üzerinde bulunan ve teknoloji durum bilgisi olmayan kalır. Ancak, tüm http tabanlı akarsu şimdi parçalar, ayrı dosyalar veya daha büyük bir dosya içinde segmentlere ayrılmış. tek bir istek ile tek bir büyük dosya alma yerine, http tabanlı teknolojileri ardışık kısa parçalar üzerinde gerekli temel olarak almak.


Bu birden çok faydası vardır. ilk olarak, onu izlerken video teslim edilir çünkü az atık yoktur. Bu etkili bir şekilde verimli bir şekilde daha fazla akarsu hizmet etmek bir tek http sunucusu etkinleştirme video çıkışı metre. Aradığınız sorun değil; Görüntüleyiciyi oynatma kafasını öne sürüyor varsa, oyuncu sadece uygun parçalar alabilirsiniz. Bu teknolojiler de uyarlanabilir şekilde tüm listelenen teknolojileri (yumuşak akış, hls ve hds) akış böylece akarsuları arasında verimli değiştirmeyi etkinleştirmek.

Bu teknolojiler http üzerinden teslim edilir beri rtmp tarafından karşı karşıya sorunları kaçınmak. HTTP tabanlı teknolojiler güvenlik duvarı dostu vardır ve http önbelleğe alma mekanizmaları yararlanabilirim. daha ucuz, çünkü hiçbir akış sunucusu gereklidir, uygulamak ve daha ucuz ve etkili bir şekilde ölçeklendirebilirsiniz mevcut kullanıcılara hizmet için.

final puanı

Yine, rtmp dağıtım hala yaygın olarak ve beneficially tarafından pek çok Web sitesi bugün kullanılır. değiştirmek bazı siteler için küçük ivme olsa, akarsu teknoloji düşünüyorsanız ancak, bu noktada ezici duygu http üzerinden teslim etmektir. Tabii ki, apple aygıtları (ve android 3.0 ve üstü) için uyarlamalı teslimat için hls tek seçenektir.

en video içeriği düz eski http ilerici download yolu ile teslim edilir tanımak yararlıdır. Tabii, adaptif akarsu, eksikliği gibi sınırlamalar vardır ama bu çok kötü için işe yaradı diyememYouTube, kim Web, aşamalı indirme üzerinden sadece video % 70'i sunar. Bununla birlikte, bu yaklaşım youtube dağıtması önlerDijital haklar yönetimi (drm)teknikler hds kullanılabilir pürüzsüz akışı ve hls korumak onların video markalı içerik sitesine bu teknolojileri kullanan bir anahtar neden olduğu için.

son olarak, bu makale odağı genel internet streaming olmuştur. özellikle intranet kullanmak için akış sunucu tabanlı iletişim kuralları gibiIP çok noktaya yayınve gibi uygulamalarPeer-to-peer teslimdeğer ve daha fazla söz birçok sağlar. Bu yüzden bathwater bebekle dışarı atma; Akış sunucuları "kötü" ve http değil #39; t quot;good.quot değil; Bunun yerine, iş için en iyi aracı seçin.

Shenzhen maden teknik teklif kodlayıcılar rtmp/rtsp/http ve udp (IP çok noktaya yayın) iletişim kuralını destekler.

daha fazla kodlayıcı bilgi için bize ulaşın.


Bir çift:AV + HDMI-HDMI dönüştürücü Upscaler 1080P (HDV-8A) Sonraki:VGA + HDMI Mini Converter Spetvh için Stereo